24 Oct 2021 | Vremea în : °C
Bitpress
Naționala de handbal feminin a României, victorie cu Insulele Feroe, la Mioveni!

Mioveniul a fost astăzi centru de interes național, la primul joc al reprezentativei României de handbal feminin în județul Argeș.

Într-o atmosferă de mare gală, noua Sală a Sporturilor din orașul Daciei a fost gazda perfectă pentru iubitorii handbalului din toată țara, veniți să susțină echipa națională în primul meci al preliminariilor Campionatului European de Handbal Feminin 2022, cu selecționata Insulelor Feroe.

Mioveniul s-a pregătit împreună cu Federația Națională de Handbal, astfel încât totul să meargă ca la carte la acest eveniment sportiv care onorează susținerea arătată de Mioveni pentru sport.

Insulele Feroe s-au dovedit surprinzător de ”feroce”, chiar dacă România a început foarte bine, conducând la 5 goluri în minutul 11. Decizia antrenorului Adi Vasile de a face 5 schimbări, nu a avut un efect bun asupra jocului echipei noastre, care a fost surprinsă de mai multe ori de zvâcnirea de orgoliu a feroezelor, iar pauza s-a încheiat cu un avantaj minim pentru România, 15-14.

În repriza secundă introducerea Dacianei Hosu în poartă a redus productivitatea oaspeților la doar 5 goluri, iar România, încurajată frenetic de public și în special de galeriile din Mioveni, întărite de  altele venite din Deva și Galați, a câștigat la 7 goluri diferență, scor final 26-19.

Crina Pintea a marcat cele mai multe goluri, 9.

Primarul  Ion Georgescu a privit partida la fel de îngrijorat ca la meciurile echipelor locale, dar trebuie să fi fost mulțumit la final, pentru că evenimentul a fost un succes și a adus o victorie pentru România la un scor consistent, ce va rămâne legată de numele Mioveniului.

Naționala pleacă de la Mioveni la Viena, pentru un meci mult mai greu, duminică seara, cu selecționata Austriei.

ROMÂNIA – INSULELE FEROE 26-19 (15-14) Arbitri: Dragana Jakovljevic / Danijela Sando (Serbia)

România: Dumanska, Hosu – Pintea 9, Bazaliu 6, Rotaru 3, Seraficeanu 3, A. Ilie 2, Dincă 1, Subțirică-Iovănescu 1, Harabagiu 1, Borș, Zamfirescu, Savu, Tănasie, Polocoșer, Tîrcă. Antrenori: Adrian Vasile, Bent Dahl.

Insulele Feroe: Petersen, Wardum – Samuelsen 4, Weyhe 4, Mittun 4, Brandenborg 3, Johansen 2, Geirsdottir 1, Hansen 1, Osberg, Henneberg, Christophersen, Poulsen, Ellingsgaard, Zachariasen. Antrenor: Dragan Brljevic.