09 Aug 2020 | Vremea în : °C
Bitpress

Cartonas rosu si penalti ratat in prelungiri, in meciul Argesului

Etapa a doua a returului a adus o remiza pentru FC Arges, echpa lui Ionut Badea remizand in poate nesperat la un moment dat, acasa, 0-0, cu Unirea Urziceni.

Meciul a avut doua reprize diferite, prima in care oaspetii au controlat ostilitatile, si a doua in care FC Arges a fortat marcarea unui gol, iar in final s-a multumit ca a scapat cu fata curata. Bosneag a fost, practic, eroul alb-violetilor, acesta aparand senzational, in mai multe randuri, de-a lungul celor 90 de minute. Dupa pauza, pe fondul unui joc bun al lui FC Arges, la o faza care nu anunta nimic, Balasa, vede al doilea cartonas galben, pentru ca a lovit balonul dupa fluierul arbitrului Bogaciu, si este eliminat. Ilfovenii simt slabiciunea pitestenilor si forteaza victoria, insa Bosneag este din nou la post. Ultimul minut de joc argeseanul Mircea Stan putea strica tot ceea coechipierii sai au aparat timp de 90 de minute. Un atac tarziu al acestuia asupra lui Rusescu in suprafata de pedeapsa a adus un penalti pentru Unirea Urziceni, insa acelasi Rusescu rateaza lovitura de pedeapsa, trimitand peste poarta de la punctul cu var.

Dupa aceasta etapa, FC Arges a coborat in clasament dupa locul 8 pe pozitia a 10, acumuland dupa 19 etape 29 de puncte, echipa lui Ionut Badea aflandu-se la doua puncte de locurile care duc in Cupa UEFA.
La finalul partidei, cei doi antrenori au declarat:

Ionut Badea
„Sunt nemultumit de rezultat, de joc. Adversarul nu ne-a surprins cu ceva anume. Am castigat un punct in extremis, avand in vedere ca oaspetii au ratat si un penalty in finalul partidei.”

Dan Petrescu
„Inainte de meci ma multumeam si cu un egal pentru ca jucam cu o echipa care nu a pierdut pana acum pe teren prorpiu. Am pierdut doua puncte dupa care sunt convins ca vom plange”

FC Arges – Unirea Urziceni 0-0
FC Arges: Bosneag – Mircea Stan, Balasa, Lacusta, Bazzi – Nastasie (64 Voicu), Tames, Vali Stan, Tanase – Kamara (67 Cazan), Iordache (67 Dulcea)
Antrenor: Ionut Badea

Unirea Urziceni: Arlauskis – Epaminonda Nicu, Bordeanu, Galamaz, Paduretu (78 Rusescu) – Nandingna, Balan, Danalache (88 Bilasco), Brandan – Frunza (60 Varga), Burns

MAI MULTE ARTICOLE DESPRE:
Momentan nu există recomandări bazate pe conținutul acestui articol. Trimite tu un articol pe această temă.
Bitpress
ABONEAZĂ-TE LA NEWSLETTER

Abonează-te pentru a primi buletinul de știri prin email. Fără SPAM !