28 Oct 2021 | Vremea în : °C
Bitpress
CS Dacia Mioveni a pierdut meciul din Cupa României cu Gloria Buzău

Dacia Mioveni a început prost prima repriză a meciului cu Gloria Buzău din Cupa României. Cu aruncări neinspirate în atac, care au vizat mai mult bara, handbalistele antrenate de Gheorghe Covaciu aveau un singur gol înscris în primele 12 minute, perioadă în care Buzăul a avut 6 goluri (3 din 7m). Handicapul de goluri din debut avea să se păstreze până la final, Dacia reușind să se apropie cel mult până la 3 goluri (min 51), dar pierzând în final cu 24-30. La pauză scorul a fost 10-15.

Așa cum arătase încă din turneul de pregătire de la Rm Vâlcea, Gloria e pusă pe fapte mari în acest an competițional, pe măsura bugetului generos de care dispune (peste 2 milioane euro).

Cu o apărare solidă și bine organizată, cu un atac sigur și cu poftă de gol, echipa antrenată de Aurelian Roșca arată mult mai bine decât cea din sezonul precedent, pe care Dacia o învingea în returul Ligii Florilor.

Și Dacia a avut momente bune de joc, când a pus probleme adversarului, dar astăzi, cu o bancă scurtă și câteva improvizații pe posturi, din cauza unor probleme medicale apărute în ultimele zile, nu a dispus de întreaga forță prin care să-și facă jocul.

La urma urmei, Dacia trebuie să se concentreze pe meciurile de campionat și are timp să-și revină și să pună la punct mecanismul de joc, astfel încât să obțină puncte de la echipele cu care este în competiție directă pentru rămânerea în Liga Florilor.

Au marcat pentru Dacia:  J Vizuete 5g, Georgescu 1g, A Ivan 3g, R Cîrjan 5g, S Lisewska 7g, M Toma 2g, R. Nicolae 1g. Au mai jucat T Popovic. A Polocoșer, M Ion, I Ivan, N Pîrvulescu, C Lazăr, G Nițu.

Au fost multe aruncări fără finalizare pentru Dacia pe parcursul meciului de astăzi, poate și pentru că apărarea Buzăului și-a făcut bine treaba, dar, cu mai multă atenție, handbalistele din Mioveni puteau pune mai multe goluri în cont.

Roxana Cârjan a reușit un gol spectaculos, cu o lovitură de pumn, la o recuperare pe semicerc după ce portarul respinsese o minge expediată de extrema Mădălina Toma. La ultima fază de joc a fost accidentată și a ieșit șchiopătând de pe teren.

Fără experimentata C Tomescu în apărare, Dacia nu a avut o apărare foarte eficientă, iar portarii au prins o zi slabă.

Jocul de astăzi a fost marcat de proteste împotriva arbitrajului, de ambele părți. Roșca a protestat vehement la orice decizie a arbitrilor împotriva propriei echipe. Oricum arbitrii A.Nacu(MS)/A.Rucoi(MS) au părut de pe altă planetă, fapt ce l-a sos din minți și pe, altfel calmul, Gheorghe Covaciu. Aurelian Roșca a văzut un galben pentru proteste în minutul 13,00. La un timeout cerut în min 53, Gheorghe Covaciu s-a dus direct la arbitru pentru a cere explicații la deciziile bizare lăsîndu-l pe Daniel Gheorghe să dea indicații handbalistelor.

Declarații Constantin Ciobanu, director sportiv CS Dacia Mioveni

”Nu am ce să comentez, asta va fi diferența tot  campionatul între bugete de 2 mil de euro și... ceilalți!

Astăzi s-a văzut și la băieții ăia...

În rest, sper ca pe 4 septembrie să vedem alt joc din partea echipei noastre. Avem un obiectiv stabilit, avem jucătoare valoroase și experimentate, avem un program bun, așteptăm cu toții și rezultate!

Înțeleg și susțin să cerem, dar trebuie să și oferim!”

În celelalte meciuri disputate până acum, Minaur Baia Mare a trecut de CSM Slatina cu 28-25 (14-13), Dunărea Brăila de Măgura Cisnădie 31-30 (12-13).

Comentează

Pentru a comenta, te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
MAI MULTE ARTICOLE DESPRE:
Bitpress
ABONEAZĂ-TE LA NEWSLETTER

Abonează-te pentru a primi buletinul de știri prin email. Fără SPAM !