08 Dec 2021 | Vremea în : °C
Bitpress
CS Dacia Mioveni, două victorii într-o zi, în primele ligi naționale, la handbal și volei

CS Dacia Mioveni a avut, sâmbătă, reprezentații în primele ligi naționale, la handbal și la volei, reușind să aducă pentru Mioveni două victorii la acest nivel competițional.

Orașul Daciei spera la 3 victorii, până spre seară, pentru că și echipa de fotbal a jucat în prima ligă, la Buzău. Cum ar veni, la Steaua lui Gigi Becali, cel fără de stadion și cu fotbaliștii nevaccinați. Dar, chiar și așa, cu oastea ciuruită de Covid, FCSB s-a descurcat minunat prin băltoacele stadionului din Buzău, înecând speranțele Mioveniului de a se alege cu altceva, în afară de alergătura din acest meci…

La Mioveni, ziua de sâmbătă a început la Sala Sporturilor, cea nouă, cu meciul etapei  V de Liga Florilor, Dacia Mioveni  - Știința București.

Foamea de puncte rodea la fel de tare ambele echipe, rămase pe stomacul gol, după primele patru etape. Dacia a urcat la volan pe sârbul Goran Kurtes și a început un proces de reinventare pentru a rezista pe traseul primei ligi și în acest campionat. Prima repriză a partidei ne-a arătat că e mult de muncă din acest punct de vedere.

Bucureștencele au avut Știința de a da o replică viguroasă și chiar dacă au fost conduse până în minutul 25, au tranșat prima repriză în favoarea lor, scor 10-11.

Dacia Mioveni a intrat mai turată în repriza secundă, beneficiind și de experiența Patriciei Vizitiu care a egalat la 11 și a dat încredere echipei. Dacia s-a dus până la 16-12 în minutul 40 și a crescut avansul la 5 goluri în minutul 53 (22-17) prin Mădălina Toma,cea care a înscris 7 goluri în meci. Spre final, handbalistele Daciei au pierdut din viteză și meciul s-a încheiat la 3 goluri diferență, 24-21.

Dacia obține primele trei puncte de la o contracandidată în lupta pentru supraviețuire și se pregătește pentru următorul meci, care va fi miercuri, la Bistrița Năsăud, echipă care a reușit să bată astăzi la Slatina 24-25 (14-12).

Bucurie mare în Sala Sporturilor, pentru că, chiar dacă poate părea exagerat, Dacia e în barem în Liga Florilor, căci, la cât de tare e această ediție, are de luat puncte, în primul rând, de la Știința și de la Deva.

Dacia Mioveni: Popovic, Ion, Polocoșer – Toma 7, Vizitiu 4, Vizuete 3, Georgescu 2, Cîrjan 2, Lisewska 2, Boian 2, Șt. Lazăr 1, Nicolae 1, Banciu, Tomescu. Antrenori: Goran Kurtes, Daniel Gheroghe.

Știința București: Dobre, Prodan – Leuștean 5, Cazanga 5, Tetean 5, Boljevic 2, Șerban 1, Bîță 1, Cavlovic 1, Grigoraș 1, Gădăleanu, Badea. Antrenor: Sorin Bîrză.

Goran Kurtes, antrenor CS Dacia Mioveni

Madălina Toma, CS Dacia Mioveni

Declarații antrenor Știința București, Sorin Bîrză

Florentina Prodan - Știința București

Volei

Următoarea confruntare a Daciei s-a produs în Sala Polivalentă din Craiova. După debutul fericit din prima etapă, când a bătut Bacăul lui Florin Grapă cu 3-0, voleibalistele antrenate de Marius Dascălu și Valeriu Fianu au întâlnit SCM Craiova, echipă revenită după o pauză de patru ani în prima divizie.

Avertizarea din imnul Olteniei difuzat în time-out-urile din Sala Polivalentă a Bănie, care spune ”Cu oltenii nu e de glumit” a devenit o chinuitoare realitate pentru Dacia, după un început foarte bun de meci ce inducea părerea că victoria va fi doar o formalitate. Echipa Craiovei și-a revenit miraculos reușind să egaleze la 22 și chiar să ”fure” setul  1, cu 26-24.

Meciul a continuat foarte echilibrat. Setul 2 a fost câștigat de  Dacia cu 24-26, după care Craiova l-a luat pe al treilea cu același scor, 26-24.

De la 2-1 la seturi, voleibalistele Mioveniului au reușit să ia setul 4 cu 19-25, iar în tie-break au dat lupta finală cu aceleași emoții, reușind să câștige, totuși, cu 13-15, spre ușurarea președintelui Daciei, Toma Duței , care s-a perpelit prin tribună, între agonie și extaz, fix după cursul celor 2 ore și 16 minute cât a durat acest meci.

SCM U Craiova – Dacia Mioveni 2-3 ( 26-24, 24-26, 26-24, 19-25, 13-15)

Dacia Mioveni  agonisește 5 puncte după primele două victorii. În etapa III va întâlni campioana din Târgoviște la Mioveni. Până atunci,  va juca miercuri la Mioveni  în meciul 4 din Faza I a Cupei României la Volei, cu U Cluj.

ABONEAZĂ-TE LA NEWSLETTER

Abonează-te pentru a primi buletinul de știri prin email. Fără SPAM !