25 Jan 2022 | Vremea în : °C
Bitpress
Dacia Mioveni – CSM București: Cezarul a luat punctele, spectacolul a rămas...

Etapa XI a Ligii Florilor  a adus un meci de gală la Sala Sporturilor din Mioveni. Titrata campioană, CSM București, a jucat pentru prima dată în orașul Daciei, împotriva formației locale.

La Mioveni se dorește ca șirul evenimentelor handbalistice de clasă înaltă să continue cu Dacia Mioveni, până când urbea constructorilor de mașini va deveni un punct de referință în handbalul românesc.

Văzută de cunoscătorii handbalului, pe bună dreptate, ca o luptă între David și Goliat, partida avea să dea Cezarului ce e al Cezarului, în ciuda faptului că Dacia a furnizat șocul etapei a X-a, învingând Gloria Buzău, fapt ce a generat ”amiabila” reziliere a contractului dintre gruparea buzoiană și antrenorul Aurelian Roșca.

Echipa lui Adi Vasile a trecut la volanul meciului încă din primele minute, punând 6 goluri în avans față de Dacia, prima dată în minutul 18, crescând la 10 goluri (15-25) în minutul 49, și terminând tot cu 6 goluri în avans partida, 20-26. Prima repriză s-a încheiat cu scorul 10-16.

Pentru o echipă cu bancă scurtă, cum are Mioveniul, să reușească două meciuri excepțional de bune, la doar câteva zile distanță, ar fi fost prea frumos, ca să fie adevărat.

În plus, succesul de la Buzău a atras atenția și CSM-ul bucureștean a venit cu garda pusă la Mioveni. Liderul incontestabil, Cristina Neagu, care are un contract cam cât toată echipa Mioveniului la un loc, a jucat până când Adi Vasile s-a asigurat că are cele 3 puncte în portofoliu.

Apărarea Daciei a mers mai bine decât atacul, care s-a izbit de prea multe ori, naiv, de zidul defensiv bucureștean.

Greșelile individuale au fost călcâiul lui Ahile în fazele de finalizare, pentru echipa antrenată de Goran Kurtes și Daniel Gheorghe.

Silvia Lisewska nu a mai prins aruncările cu finalizare pe tabelă, ca în meciul de la Buzău, ratând și un 7m, dar a marcat, totuși, 4 goluri.

Ștefania Lazăr a marcat cele mai multe goluri pentru Dacia (5), în timp ce pentru CSM, Neagu și Arntzen au fost primii marcatori, cu câte 7 goluri.

Adi Vasile, la fel ca Goran Kurtes, și-a rulat tot lotul. După minutul 52,30 (16-26) tigroaicele nu au reușit să mai modifice tabela, iar Dacia a marcat de 4 ori.

O surpriză pentru toată lumea a fost prestația portăriței aduse chiar ieri, in etxremis, la Dacia,  pentru a dubla postul, Polocoșer fiind accidentată. Noemi Dumitrașcu, care a împlinit acum 5 zile 18 ani, formată la Rm Vâlcea, cu legitimare la CSM Făgăraș, a debutat astăzi în Liga Florilor cu Dacia, în ultimele 5 minute ale meciului, reușind o prestație de care își va aminti toată viața: a apărat un 7m la Vâlcan și alte 3 aruncări la poartă...

Spectatorii, acceptați în limita a 30% din capacitatea Sălii Sporturilor Mioveni, conform restricțiilor sanitare, s-au bucurat de meci și nu s-au supărat de înfrângerea în fața vedetelor Campioanei, care țintește titlul în liga națională și Final Four-ul în Europa, așa cum a declarat Gabriela Szabo, directorul-general al Clubului Sportiv Municipal București, prezentă la acest meci.

Puriii Veseli au cântat și și-au încurajat echipa favorită, indiferent de rezultat, pe tot parcursul meciului

Pentru Dacia Mioveni urmează 10 zile de pauză, până pe 22 ianuarie, când va juca la Măgura Cisnădie, echipă care astăzi a bătut în deplasare pe CSM Slatina (28-34).

Flash interviuri Adrian Vasile, Goran Kurtes, Alexandra Georgescu

DACIA MIOVENI – CSM BUCUREȘTI 20-26 (10-16) Arbitri: Georgiana Doană / Ana Maria Gociu

Dacia Mioveni: Ion, Dumitrașcu – Lazăr 5, Lisewska 4, Toma 4, Nicolae 3, Banciu 1, Vizuete 1, Georgescu 1, I. Ivan 1, Porohniuc, Nițu, A. Ivan, Tomescu, Cîrjan, Boian. Antrenori: Goran Kurtes, Daniel Gheorghe.

CSM București: Grubisic, Wester – Arntzen 7, Neagu 7, Omoregie 5, Dembele 5, Aune 1, Dindiligan 1, A. Klikovac, Vâlcan, Stoica, Martin, Broch, Fînaru. Antrenor: Adrian Vasile.

S-au mai jucat

MINAUR BAIA MARE – CSM DEVA 32-26 (15-13)

CSU ȘTIINȚA BUCUREȘTI – SCM RÂMNICU VÂLCEA 23-36 (10-18)

Comentează

Pentru a comenta, te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
MAI MULTE ARTICOLE DESPRE:
Bitpress
ABONEAZĂ-TE LA NEWSLETTER

Abonează-te pentru a primi buletinul de știri prin email. Fără SPAM !