28 Mar 2020 | Vremea în : °C
Bitpress
Handbal: Dacia păstrează avantajul de 3 puncte în fruntea clasamentului după derbiul cu Activ

Dacia Mioveni rămâne pe autostrada către Liga Florilor păstrând șefia grupei C a divizei A Naționale de Handbal Feminin, după derbiul de "acasă" jucat sâmbătă, 25 ianuarie, cu Activ Prahova Ploiești. A fost un egal la 15, foarte încins, într-un meci cu mare încărcătură nervoasă, în care apărările cele două echipe au fost foarte eficiente. Scorul pauzei a fost tot un egal, la 9, după ce handbalistele din Mioveni au reușit abia spre finalul reprizei să egaleze.

În repriza secundă s-a înregistrat un fapt mai puțin obișnuit în jocul de handbal. După ce Dacia a înscris repede, trecând pentru prima dată în avantaj pe tabelă în acest meci, vreme de aproximativ 15 minute nu s-a mai marcat niciun gol, spre exasperarea ambelor tabere. În continuare s-a mers cap la cap, până la final, când Activul ar fi putut să-i facă Daciei pocinogul, având ultimul atac, dar a ratat această șansă.

Lucrurile rămân neschimbate în ierarhia acestei serii, unde, la debutul campionatului, așteptam o dominare mai autoritară a echipei din Mioveni, pentru că avea de luptat cu o echipă fără obiectiv (Național), două fără pretenții (Târgoviște și Odorheiu Secuiesc), o alta născută spontan pe Masa Tăcerii din Tg Jiu după două luni de la concepție, și reinventata echipă a Plopeniului care a fost înfiată de CJ prahovean, singura care, credeam, putea să mai planteze vreun cuișor sub roțile Daciei.

Nu a fost chiar așa, pentru că Dacia nici nu-și turase motorul bine și s-a trezit cu câteva piese defecte, iar perioada de reparație nu s-a încheiat nici acum. A umblat la mecanic, iar acum are de făcut multe reglaje la motor.

Singura care a tamponat Dacia pe traseul seriei C a fost echipa gorjeană.

Surpriza etapei în seria C a venit de la Rm Vâlcea unde Naționalul a bătut muncitorul club sportiv din Tg Jiu (24-16), anulându-i speranța de a împunge Activul în coaste. Echipa din Odorheiul Secuiesc a învins CSU Târgoviște, scor 29-17.

Urmează o perioadă în care Dacia are de făcut rapid reglaje, pentru ca urmează Marele Meci cu CSM București din Cupa României unde Dacia va trebui să onoreze cartea de vizită a adversarului printr-un joc cât mai bun.

Comentează

Pentru a comenta, te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
MAI MULTE ARTICOLE DESPRE:
Bitpress
ABONEAZĂ-TE LA NEWSLETTER

Abonează-te pentru a primi buletinul de știri prin email. Fără SPAM !