28 Oct 2021 | Vremea în : °C
Bitpress
Igen!!! CS Mioveni a luat toate punctele de la Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

CS Mioveni a dat peste cap toate statisticile în al treilea meci disputat în prima ligă. Venită de pe ultimul loc al clasamentului la Sfântu Gheorghe, nou promovata din Mioveni era creditată de mulți cunoscători ai fotbalului cu șansa de a obține o victorie la ”Sfântu Așteaptă” în Liga I.

Sepsi avea o victorie și un egal în primele două partide și aborda acest meci cu gândul de a oferi o victorie suporterilor după eliminarea suferită în Conference League, la pachet cu celelalte jalnice reprezentate ale fotbalului autohton în competiție.

Sepsi a început meciul ca la ea acasă, unde știm că rar s-a întâmplat ca oaspeții să plece cu puncte. După ce a ratat la mustață tradițională mai multe ocazii de gol, Sepsi s-a văzut condusă în minutul 38, când Lucian Dumitru a profitat de greșeșelile apărătorilor și a deschis scorul pentru Mioveni. Prima repriză s-a încheiat cu acest scor, 0-1 pentru Mioveni.

După pauză, tot Mioveniul a dat lovitura, la doar un minut după reluare, cu un șut al lui Rusu, în urma căruia mingea a țopăit nestingherită pe sub portarul Niczuly. Apărarea a făcut treabă bună și a respins eficient încercările neconvingătoare de atac ale echipei antrenate de Leo Grozavu.

Sepsi s-a zbătut până la sfârșitul timpului regulamentar de joc, și chiar mai mult, reușind un gol bizar și fără glorie abia în prelungiri (90+1) prin Chunchukov. Scor final 1-2.

Echipa antrenată de Alexandru Pelici urcă pe locul 12 în clasament, după această victorie, la egalitate cu FC Voluntari și cu U Craiova 1984.

Cealaltă reprezentantă a Argeșului, FC Argeș, este pe locul 14, după ce a smuls un punct în această etapă din deplasarea de la Gaz Metan Mediaș (2-2).

În etapa viitoare ambele echipe argeșene întâlnesc cluburi cu roți de fier. Mioveniul va juca acasă vineri, 6 august, cu CFR Cluj, iar FC Argeș primește sâmbătă, în gara din Pitești, Rapidul bucureștean.