26 Sep 2021 | Vremea în : °C
Bitpress
La Mediaș, Mioveniul a pus Sibiul pe făraș!

Sibienii au văzut astăzi roșu în fața ochilor, atât la propriu, cât și la figurat, după ce Hermannstadt a luat trei cartonașe roșii în meciul cu FC Mioveni. Două din joc și unul din prima Ligă.

Meciul tur al barajului de promovare/rămânere în prima ligă se încheiase cu o remiză albă la Mioveni, iar returul s-a jucat la Mediaș.

Căpitanul sibienilor, Răzvan Dâlbea, a comis-o repede, luând două galbene, unul în minutul 2 și altul în minutul 6, fiind eliminat. Cu un om în minus, Hermannstadt a dat primul gol prin Yazalde Gomes în minutul 21.

Davide Massaro a reușit egalarea în minutul 71, printr-un șut deviat norocos de Viera, iar balonul a prins portarul pe picior greșit.

Ar fi fost suficient pentru calificarea Mioveniului, fapt ce i-a făcut pe sibieni să atace, în speranța de a se desprinde. Tot ce au reușit a fost să se desprindă de prima ligă, după ce goalkeeperul Cristiano Pereira a parat cu mâna o minge la 18 metri, la contraatacul Mioveniului și a primit cartonașul roșu, în minutul 83.

CS Mioveni a dat lovitura finală în minutul 93, când Andrei Panait a valorificat o fază pornită de Massaro. 2-1 și CS Mioveni e prima echipă de liga 2 care promovează în dauna unei echipe din liga 1, de când s-a inventat barajul de promovare/menținere.

Bucurie mare la Mioveni, oraș care e foarte aproape să aibă două sporturi locale pe primele eșaloane valorice naționale, dacă ținem cont că CS Dacia Mioveni are toate șansele să treacă de barajul de rămânere în liga Florilor. Iubitorii fotbalului argeșean vor avea două echipe în prima ligă nașională în campionatul următor.

FC Hermannastadt: Cristiano Pereira – Claudiu Belu-Iordache, Ousmane Viera (Ionuț Pop 85′), Adrian Scarlatache, Raul Opruț – Răzvan Dâlbea (cpt.), Baba Alhassan (Drazen Bagaric 78′) – Lucian Buzan (Christopher Addae 10′, Ante Aralica 85′), David Mayoral, Petrișor Petrescu – Yazalde Gomes

Rezerve: – Alexandru Vodă, Alexandru Mățel, Ionuț Stoica, Romario Pires, Billal Sebaihi

Antrenor: Eugen Beza

Eliminați: Răzvan Dâlbea 6′ (cumul de cartonașe galbene) și Cristiano Pereira 83′ (roșu direct)

CS Mioveni: Iustin Popescu – Dorinel Oancea, Guilherme Garutti, Robert Gherghe (cpt.), Daniel Șerbănică – Mihai Ișfan (Davide Massaro 32′), Szilard Vereș (Marius Chindriș 60′), Marian Șerban (Daniel Toma 60′), Valentin Coșereanu (Ionuț Rădescu 75′) – Bogdan Rusu, Ștefan Blănaru (Andrei Panait 75′)

Rezerve neutilizate: Răzvan Ducan – Valentin Cristea, Tiberiu Coman, Sebastian Ivan

ABONEAZĂ-TE LA NEWSLETTER

Abonează-te pentru a primi buletinul de știri prin email. Fără SPAM !