25 Jan 2022 | Vremea în : °C
Bitpress
Liga 1: Mediașul a rămas fără Gaz în meciul cu CS Mioveni

După 15 etape în prima Ligă CS Mioveni bifase trei victorii, patru remize și opt înfrângeri dureroase, unele nemeritate. Astăzi, în meciul cu Gaz Metan Mediaș, șirul înfrângerilor a fost frânt, dar nu fără emoții, așa cum îi stă bine unui meci de fotbal.

Înaintea întâlnirii, CS Mioveni avea 14 puncte, iar Mediașul 15.

Mioveniul a început bine și după o primă ocazie în minutul 6, semnată de Oancea cu un șut care nu a prins cadrul porții, în minutul 22 portarul găzarilor, Vâlceanu, l-a faultat în careu pe Buziuc și căpitanul Rusu transormă penalty-ul, 1-0.

În repriza secundă CS Mioveni a mai beneficiat de un penalty, pe care același Rusu l-a irosit, executând încet și prea puțin plasat pentru reflexul portarului Vâlceanu, care va putea povesti că a apărat astăzi o lovitură de la 11 metri.

Gazul a jucat prost și nu a amenințat poarta Mioveniului decât spre final, când ar fi putut egala în mai multe rânduri, dar nu a făcut-o, din fericire pentru echipa lui Alexandru Pelici. În primul minut al prelungirilor portarul Ducan a avut două parade consecutive într-o fază ratată cu seninătate de atacanții Mediașului, din poziții excelente. Practic au fost trei ocazii, în una.

Video Look Sport

CS Mioveni închide Gazul la Mioveni și ia o gură mare de oxigen în lupta pentru evitarea retrogradării.

CS Mioveni urcă pe locul 12, cu 16 puncte. Urmează un nou meci cu Rapid București.

CS Mioveni: Ducan – Balaur, Scarlatache, Garutti – Oancea, Cierpka, Dumitriu, Burnea – Blănaru, B. Rusu, Buziuc
Rezerve: I. Popescu, Toma, Vereș, Rădescu, Sanoh, Al. Iacob, Coșereanu, Șerbănică, Massaro
Antrenor: Alexandru Pelici

Gaz Metan: Vâlceanu – Dobrescu, Matricardi, Yuri, Trif – Alceus, Filip – Lixandru, Deaconu, Chamed – Morar

ABONEAZĂ-TE LA NEWSLETTER

Abonează-te pentru a primi buletinul de știri prin email. Fără SPAM !