19 Sep 2021 | Vremea în : °C
Bitpress
Liga Florilor: Dacia Mioveni i-a refuzat Bistriței Gloria și în meciul retur!

Dacia Mioveni a recidivat cu o surpriză în fața Gloriei Bistrița, după ce a câștigat meciul tur 22-24 (13-12). Ar fi putut câștiga și astăzi, chiar în efectiv de avarie, dacă nu s-ar fi precipitat pe final.

A câștigat, totuși, un egal, la fel de ”glorios” dacă ținem cont de palmaresul adversarului. La palmaresul Daciei se va adăuga și rezultatul de astăzi, pentru că acest punct nu schimbă nimic în privința participării la barajul de rămânere în Liga Florilor, la fel cum nu ar fi schimbat nimic o victorie sau o înfrângere.

Este cu atât mai lăudabilă prestația handbalistelor Mioveniului, care au găsit suficientă motivație pentru a se bate într-un meci în care respectul pentru jocul de handbal era singura miză. Antrenorul Gloriei Bistrița avea să confirme acest fapt la finalul partidei, când a declarat că echipa lui se bucură că a câștigat un punct astăzi.

După ce Valentina Elisei a deschis scorul, Iulia Andrei a înscris de două ori pentru Dacia, cu o aruncare de la 9 m și un lob peste portar.

Din fericire, Roxana Cîrjan a fost din nou în teren, deși ieri, în meciul de tristă amintire cu CSM București, pierdut dur de Dacia (18-35) a ieșit accidentată, din teren. Cumva, am putea spune că Dacia a obosit campioana, pentru SCM Craiova, care a reușit să bată astăzi echipa lui Adi Vasile (27-26). Crina Pintea & Company ar fi trebuit să mai țină pentru astăzi o parte din golurile risipite pe Dacia și CSM București putea să termine campionatul fără înfrângere…

Portarii Daciei au avut astăzi o zi de excepție, reușind să compenseze multe erori  ale coechipierelor. Primul semn a apare la 2-2, când ”bara ține cu Tamara”

S-a mers cap la cap, și la goluri și la ratări. În minutul 14 Katarina Tanaskovic reușește, ce nu prea reușește din situații infinit mai bune și marchează un gol din fața propriului semicerc, egalând la 7. Pe contraatac, Katarina dă o pasă proastă la Cîrjan și o forțează să rateze. Min 15,28

Katarina forțează în atac, în loc să paseze. Min 16,05

Iese la rampă Olivia Nanu, care apără un 7m, în min 16,40.

Dincă face 7-8 pentru Bistrița, min 17.

Antrenorul Gheorghe Covaciu  simte că poate obține ceva în acest meci și o introduce pe Mădălina Toma, briliantul pe care Dacia intenționa să-l protejeze pentru baraj.

Katarina își asumă o aruncare hazardantă, de la distanță, fără effect pe tabelă. Bistrița ratează în trei faze successive finalizarea.

E rândul Daciei să gafeze.Katarina ratează atacul cu o pasă direct la adversar. 7-9. Mădălina Toma, 8-9.

Lipară o dă sub bară, 9-10 min 22,10. Tamara deviază în afară o aruncare expediată de Dincă, min 23,05. Iulia Andrei obține 7m și tot ea marchează. 10-10 . Din unghi închis, Mădălina Toma face 11-12.

Un 7m, contestat vehement de Gheorghe Covaciu, e apărat de Olivia Nanu, în minutul 27.

Katarina înscrie, cu o aruncare norocoasă la rădăcina barei. 12-12.

Toma stabilește scorul pauzei în minutul 29, pentru că Moroianu și Dincă ratează atacurile Gloriei. Este și meritul Tamarei Popovic care apără o aruncare din poziție  ”unu la unu”.

13-12, scorul pauzei.

Repriza secundă incepe cu ratare de fiecare parte, dar Katarina pune capac ocaziei de distanțare, cu o nouă pasă greșită și, după egal, vine și 13-14 pentru Bistrița.

Katarina, demon și înger pentru Dacia, mai strică un atac cu o aruncare telefonată, respinsă ușor de portar. Roxana Cîrjan dă dovadă de creație și aruncă din centru o pasă lungă cu podeaua către Lipară care nimerește poarta din extrema dreaptă.  14-15

Tamara apără la Ilyina Dziyana, min 37.

Gheorghe Covaciu joacă cu doi pivoți. Cîrjan și Tomescu. Elisei e elimată pentru un fault la care Dacia tremură. Cîrjan e la podea și iese schiopătând în min 8. Un lob fericit contorizează un nou gol pentru Andreea Lipară. 15-15, min 38,24.

Tomescu 16-15. Intră Geanina Nitu.

Katarina aruncă aiurea, min 41.  Rodriguez face 16-16. Tamara Popovic confirmă meciul bun, cu o nouă paradă min 42,10. Andrei dă în bară, min 42,40.

Time out, Gheorghe Covaciu

Cîrjan revine în teren, cheltuind una dintre cele nouă vieți, cu care pre să fie înzestrată.

Katarina nimerește poarta, cu o aruncare plasată și face 17-17 în minutul 44,25.

Lipară scapă pe contratac, 18-17.

Dacia rămâne  în 4 după ce Tomescu și Nițu sunt trmise pe bancă 2 minute. Elisei îi dă ocazia Oliviei Nanu să ne uimească cu o nouă paradă la aruncarea de osândă din minutul 47.

Katarina, 19-17, Toma 20-18.

O apărare în semicerc adduce un nou 7m pentru Gloria, in minutul 50,41. Olivia Nanu ne lasă mască, apărând a patra lovitură de osândă, consecutiv!

Katarina, 21-18. 7m 21-19. Toma, 22-19.

Geanina Nițu aplică o priză de jujitsu și ia 2minute out. Moroianu, 22-20, min 54.

Bistricencele se precipită și norocul e de partea Daciei, care recuperează o minge pierdută în atac.

Cîrjan rămâne fără aer la o lovitură primită în piept, pe zidurile apărării.

Katarina dă slab la poartă, Toma recuperează mingea respinsă de portar dar dă peste poartă.

Costa face 22-21

Lipară ratează din extrema dreaptă.

Un 7m dat pentru Bistrița încinge spiritele în min 58,31. Gheorghe Covaciu ia galben.

Costa face 22-22. Andrei irosește atacul, făcând pașii copilăriei handbalistice și Dacia pierde victoria din portbagaj, dar mai ia un punct în Liga Florilor (25p)

Gheorghe Covaciu:

”Sunt puțin suprins. După meciul de ieri am vorbit cu ele și a avut mare efect. Ele sunt adevarata echipa a mea. Mai avem un meci si apoi urmeaza meciul de baraj, unde orice se poate intâmpla”…

Roxana Cîrjan – Dacia Mioveni

Am făcut egal, cu o echipă bună, cu palmares și jucatoare exceptioanale

Daniela Rațiu – Gloria Bistrița

Mioveniul este o echipa destul de bună si ambitioasă. Am intalnit astăzi o echipă motivată. Diferența s-a făcut la duelurile 1 la 1 cu portarul.

Marcatori Dacia Mioveni:

Katarina Tanaskovic 6g, M. Toma 5g,A. Lipară 4g, I. Andrei 4g (2 din 7m), D. Constantinescu 2g,C. Tomescu 1g

Comentează

Pentru a comenta, te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
MAI MULTE ARTICOLE DESPRE:
Bitpress
ABONEAZĂ-TE LA NEWSLETTER

Abonează-te pentru a primi buletinul de știri prin email. Fără SPAM !