24 Oct 2021 | Vremea în : °C
Bitpress
Primul meci în noua Sală a Sporturilor din Mioveni a fost o victorie pentru orașul Daciei!

Astăzi, de la ora 18,00, noua Sală a Sporturilor din Mioveni a găzduit primul meci. Echipa de volei a CS Dacia Mioveni a jucat cu CS Dinamo București în deschiderea Turneului Amical de Volei Feminin, ce se desfășoară între 16 -18 septembrie.

La prima întâlnire cu publicul local, noua echipă de volei a Daciei, care va activa din acest an în prima ligă valorică națională, A1, a reușit să ofere o victorie, smulsă cu mare luptă echipei bucureștene, care a terminat pe locul 3 campionatul trecut.

Echipa antrenată de prof Marius Dascălu și Valeriu Fianu și-a adjudecat primul set cu scorul 25-14, dar următoarele două seturi aveau să fie câștigate de Dinamo București 21-25 și 20-25.

În setul 4, Dacia a început mai bine, dar Dinamo a echilibrat la scorul 12-12, după care handbalistele Mioveniului au reușit să ia fața adversarului, câștigând setul cu 25-22.

În setul 5, impulsionată de public, Dacia a condus către victorie, câștigând setul cu 15-11 și meciul cu 3-2.

CS Dacia Mioveni 2012

Roberta Da Silva, Marilena Puică, Ingrid felix, Teodora Șablonschi, Romana Kriskova, Amgelina Podină, Mihaela Dumitru, Antonia Băduț, Adina Stanciu, Ana Mareș, Gabriela Panait, Sara Rankovic, Maria Meianu

Antrenor principal, Marius Dascălu

Antrenor secundar, Valeriu Fianu

Cei care și-au dorit să vadă meciul din tribune s-au bucurat de atmosferă și au studiat cu mare interes sala.

Primarul Ion Georgescu nu a prins începutul meciului pentru că a fost la ședința de Consiliu Local, și a ajuns pe la jumătatea primului set, bucurându-se, nevoie mare, că Dacia conducea cu 16-10.

La următoarele două seturi și-a pus mâinile în cap...

Dar, cum sfârșitul încununează opera, la final a fost bucuros că s-a pornit cu dreptul pentru Mioveni în aventurile sportive ce se vor derula pe parchetul acestei săli și a felicitat echipa și staff-ul tehnic.

La meci au fost și fetele echipei de handbal a Daciei,

consilieri locali de toate culorile politice, actualul și fostul viceprimar

conducerea Daciei Mioveni

bunici cu nepoți...

Puriii Veseli, galeria Daciei, au avut ocazia să studieze acustica sălii și să-și calibreze plămânii pentru începutul de sezon al competițiilor oficiale.