29 Jan 2022 | Vremea în : °C
Bitpress
VIDEO Look Sport | CS Mioveni – UTA 0-0. Gazdele se afundă tot mai mult în subsolul clasamentului

CS Mioveni și UTA au remizat sâmbătă seara, 0-0, într-un meci din etapa a 15-a din Casa Liga 1. A fost însă o remiză albă cu ocazii la ambele porți, astfel că meciul s-ar fi putut termina cu un cu totul alt rezultat. De altfel, ambele echipe au avut situații să marcheze și să-și adjudece cele 3 puncte puse în joc.

Primii care au trecut pe lângă gol au fost arădenii, după o jumătate de oră de joc. Lansat excelent de coechipieri, Dangubic a rămas singur cu portarul, dar a preferat să tragă „din prima”, iar mingea a ocolit spațiul porții.

Și tot oaspeții au avut o situație imensă, cu 5 minute înainte de finalul primei reprize, și tot atacantul croat a ratat incredibil cu poarta goală, la o fază la care portarul a respins mingea fix în faţa sa, dar a greșit din nou ținta.

Un minut mai târziu, ocaziile „Bătrânei Doamne” s-ar fi putut răzbuna, la o fază la care defensiva arădeană s-a jucat cu focul, însă atacanții Mioveniului nu au știut să profite.

VIDEO REZUMAT

Repriza secundă a început cu o nouă oportunitate pentru UTA, dar șutul lui Miculescu din interiorul careului a fost respins de Ducan în corner, în minutul 52. Ultimele ocazii le-au aparținut gazdelor. În minutul 63, Dumitriu a trimis un şut puternic din afara careului, deviat însă pe lângă poartă. În sfârșit, cu mai puțin de cinci minute înainte de finalul partidei, CS Mioveni a avut o dublă ocazie, dar arădenii au scăpat cu fața curată, iar meciul s-a încheiat egal și echitabil, 0-0.

După acest rezultat, UTA se află încă pe poziţie de play-off, fiind pe 5 în clasamentul din Casa Liga 1, cu 24 de puncte.

CS Mioveni nu găseşte deloc calea spre victorie de câteva etape bune şi se află pe locul 14, cu 13 puncte.

Duminică e zi plină în Casa Liga 1. Mai întâi, de la ora 15.30, Farul înfruntă pe teren propriu pe CSU Craiova. În al doilea meci al zilei, Dinamo întâlnește în Ștefan cel Mare chiar campioana CFR Cluj, de la ora 18.30. În sfârșit, în ultimul meci, FC Voluntari joacă acasă cu FCSB, de la ora 21.30. Toate cele trei partide vor fi transmise în direct pe Look Sport+ și platforma PrimaPlay.ro.