29 Jan 2022 | Vremea în : °C
Bitpress
VIDEO Look Sport | UTA – Chindia 0-2. „Bătrâna Doamnă” cu ocaziile, dâmbovițenii cu golurile

UTA a ratat, luni, o şansă mare de a se apropia de podiumul din Casa Liga 1. „Bătrâna Doamnă” a pierdut pe teren propriu în fața Chindiei, 0-2, un meci pe care l-a dominat în mare parte, până la golul primit de la Doru Popadiuc în minutul 55.

Susținută frenetic de fanii aflaţi în curtea stadionului, UTA a început în forță, iar minutul 14 a adus una dintre cele mai mari ratări văzute în ultimii ani: centrare Roger, deviere Benga şi reluare peste poartă a lui Hora, din doar doi metri. Tot Hora a fost în centrul atenţiei în minutul 31, când şutul său din careu a fost blocat cu mâna de Paul Iacob, dar arbitrul Marian Barbu nu a arătat penalty, ci corner. Imediat, Hora a ieşit accidentat şi a fost înlocuit cu Dangubic, iar repriza s-a terminat cu o altă ocazie ratată de Miculescu (40) şi fără niciun moment periculos al formaţiei antrenate de Emil Săndoi.

VIDEO REZUMAT:

Meciul a continuat în acelaşi scenariu, cu o dominare şi mai accentuată a gazdelor. Miculescu a ratat din apropiere (minutul 47), apoi Ubbink (49) a nimerit bara cu un şut plasat, cu latul, de la 14 metri. După ce Batha a ratat singur cu portarul (53), şocul a venit la două minute distanţă.

La una dintre puținele acțiuni ale dâmbovițenilor, Popadiuc a apărut la o deviere a lui Şerban, a tras puternic din careu cu dreptul, iar Iacob a rămas fără reacţie. 1-0, pentru Chindia, în stilul deja clasic al lui Săndoi. Apoi oaspeţii au făcut ce ştiu mai bine, au închis culoarele spre poarta lui Căbuz. Ba mai mult, Neguţ a scăpat pe contraatac în al doilea minut de prelungiri, a preluat perfect şi l-a învins pe Iacob, securizând cele trei puncte.

UTA - Chindia s-a terminat 0-2, rezultat care ţine pe loc echipa lui Laszlo Balint în lupta pentru play-off. Arădenii rămân cu 23 de puncte și cad de pe locul 6, ultimul care duce în play-off, depășiți de Rapid, care are același număr de punctem dar un golaveraj mai bun. De cealaltă parte, Chindia întrerupe o serie de patru meciuri la rând fără succes, face 17 puncte şi urcă până pe locul 10. Etapa viitoare se joacă CS Mioveni - UTA şi Chindia - Gaz Metan.