14 Apr 2021 | Vremea în : °C
Bitpress
AS Colibași a fost indulgentă cu Voința Valea Iașului! I-a dat 5...

Astăzi, în etapa cu numărul 26 a celei de-a cincea ligi de fotbal, vremea ploioasă a fost în consens cu intențiile tigrilor AS Colibași care au făcut să plouă cu goluri împotriva Voinței Valea Iașului, echipă care le-a deschis poarta, ca o gazdă primitoare, pentru 1 la 5.

Terenul de fotbal al gazdelor, încadrat într-un peisaj idilic, putea fi ușor confundat cu o fâneață necosită, mingea circulând cu greu prin abundența bogatei și variatei vegetații florale, ce rupea verdele monoton cu care ne-au obișnuit stadioanele standard.

Pentru a contribui la zestrea de motive pentru care universul ligii V are un farmec aparte, gazdele au deplasat la acest meci și o “tribună” mobilă, așa cum rezultă din fotografia atașată...

Unicul spectator al acestei neaoșe tribune mobile s-a încăpățânat să urmărească meciul, în ciuda ploii mocănești, cu punga de semințe la îndemână, în buna tradiție a microbiștilor veritabili.

Ceilalți spectatori s-au putut bucura de excelenta facilitate a tribunei oficiale, care le-a permis să urmărească meciul direct din mașină.

Partida a început cu o zvâcnire amenințătoare a gazdelor care au trimis mingea în bară, dar pauza a consemnat o anticipată diferență în favoarea oaspeților, scor 0-2.

Penultima clasată a încercat să dea o replică liderului acestei grupe în repriza secundă, însă a reușit să înscrie doar un gol și a primit alte 3.

În urma acestui meci AS Colibași obține 66 de puncte, având 118 goluri marcate și 38 primite, adunând 27 la adevăr, iar Voința Valea Iașului numără doar 8 puncte, cu 21 de goluri marcate și 97 primite, -31 la adevăr.

La întoarcere echipa celor din Colibași a făcut o oprire de 5 minute la stadionul din Budeasa, unde locul doi și trei din clasament s-au înfruntat în meciul care a fost programat cu o oră mai târziu, de la 12,00. Scurta oprire a fost de ajuns pentru a vedea 2 goluri, dintre care unul le-a fost dedicat de marcator, desigur, în mod simbolic, pentru că la întâlnirile directe cei care dau goluri sunt jucătorii de la AS Colibași...

ABONEAZĂ-TE LA NEWSLETTER

Abonează-te pentru a primi buletinul de știri prin email. Fără SPAM !