24 Oct 2021 | Vremea în : °C
Bitpress
Campioana României la Volei Feminin, CSM Târgoviște, a învins CS Dacia Mioveni la Turneul Amical Mioveni

Întâlnirea de astăzi cu Campioana României, CSM Târgoviște, a fost o experiență valoroasă pentru echipa de volei a Daciei Mioveni, la Turneul Amical găzduit în noua sală a Sporturilor din Mioveni.

Chiar dacă nu a luat nici un set în fața voleibalistelor dâmbovițene, care joacă de două sezoane în această formulă, nou promovata Dacia a pierdut frumos, încercând să răspundă cât mai bine adversarului de top, mai cu seamă în ultimul set, fapt ce a generat multe faze spectaculoase, cu schimburi lungi de mingi, spre deliciul publicului din tribune.

Scor CS Dacia Mioveni 2012 - CSM Târgoviște 0-3 (12-25, 18-25, 19-25).

În primul meci al zilei, CS Dinamo București s-a impus cu scorul de 3-0 (25-9, 25-23, 25-20), în fața FC Argeș Volei.

Ierarhia Turneului Amical arată astfel:

• Locul I  CSM Târgoviște  9 p
  • Locul II CS Dacia Mioveni 2012 - 5p
  • Locul III CS Dinamo București - 4p
  • Locul IV FC Argeș Volei -0 p.

Dacă ținem cont că noua formulă de echipă cu care Dacia va juca în liga mare națională de volei se află, cu ocazia acestui turneu, la primele meciuri cu adversari reali, este evident că e loc de creștere până la startul sezonului oficial.

Junioarele crescute la Mioveni au avut ocazia să joace la acest turneu alături de noile colege cu experiență, aduse la echipă. Cu excepția Gabrielei Dumitru,  proaspăt convocată  la lotul național  U 18 al României, ce va participa în aceasta lună la Campionatul Mondial din Mexic!

Comentează

Pentru a comenta, te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
MAI MULTE ARTICOLE DESPRE:
Bitpress
ABONEAZĂ-TE LA NEWSLETTER

Abonează-te pentru a primi buletinul de știri prin email. Fără SPAM !