26 Sep 2021 | Vremea în : °C
Bitpress
Dacă n-ar fi fost greu, n-ar fi fost frumos! Dacia a batut CSM Galați în Liga Florilor

Handbalul feminin românesc a fost astăzi sub semnul supraviețuirii și al promovării în prima ligă.

CSM Galați și Dacia Mioveni, promovate anul trecut în Liga Florilor, s-au întâlnit în etapa 23, iar două echipe divizionare și-au câștigat în Turneul  Final promovarea.

Știința București a avut știința de a tranșa în favoarea ei meciul decisiv cu Corona Brașov, executând la indigo rețeta din meciul cu CSM Tg Jiu (25-25 la finalul celor 60 de minute și victoie după loviturile de deoartajare), iar CSM Deva a defilat relaxată spre promovare câștigând cu 37-26 meciul decisiv cu CSM Roman, după ce învinsese Neptun Constanța cu 27-17, vineri.

De cealaltă parte, în sala Liceului Energetic din Rm Vâlcea, Dacia Mioveni adus a doua bătălie cu miză maximă a turneul de trei etape programat de FRH în perioada 13-16 mai.

După ce a pierdut jocul tur la 3 goluri, Galațiul venea cu mare dorință de răzbunare și cu avantajul tuturor echipelor care joacă cu Dacia, odihnă în etapa precedentă meciului. Dacia Mioveni avea obiectiv câștigarea acestui meci, care închide ciclul victoriilor necesare în meciul cu nou promovatele, pentru a evita retrogradarea directă și pentru a-și betona prezența la baraj, cel puțin. Adăugăm la capitolul victorii de obiectiv și cele din ambele meciuri cu U Cluj și minunile din meciurile cu Gloriile din Bistrița și Buzău.

Sub aceste auspicii, meciul a fost extrem de îndârjit. Portarul Mioveniului, Tamara Popovic, a început în stil mare meciul, reușind 3 parade consecutive în debut, fapt ce a permis Daciei să facă 3-0 în minutul 5.

Patricia Vizitiu nu a avut lipici la poartă și a ratat toate încercările de finalizare, inclusiv din 7metri. În schimb, Cristina Andrița a reușit 9 goluri în poarta Daciei, primele două pentru 2-3 pe tabelă. Iulia Andrei și-a asumat al doilea 7m pentru Mioveni și a făcut 2-4 în minutul 9,37, după ce Tamara a mai respins o încercare de gol. Performanța lăudabilă a portarului Daciei a continuat cu apărarea loviturii de la 7m executată de Cioaric  și  respingerea în bară a următoarei aruncări de osândă executată de Patricia Vizitiu, care a recuperat mingea dar a aruncat peste poartă în minutul 11,50.

Pe fondul unei apărări foarte atente, Dacia mai pune 2 goluri în fața adversarului prin Norica Pîrvulescu și Cîrjan din 7m (2-6 min 14). Bara ține cu Tamara, încă o dată!

O combinație frumoasă Katarina, Tamara, Cîrjan se încheie cu gol, 2-7. Primul timeout al Galațiului dă șansa Alexandrinei  Soare de a-și echilibra echipa, care reușește să stopeze distanțarea Daciei la mai mult de 5 goluri și ajunge la 6-9 prin Cioaric, în minutul 21. Prin golurile înscrise de Banciu, Mădăina Toma și Tanaskovic (cu noroc), Dacia a încheiat prima repriză cu avantaj de 5 goluri, 8-13.

Repriza secundă a fost mult mai echilibrată, iar sfârșitul a fost pe muchie de cuțit. Oboseala după alergătura din meciul cu Activ Ploiești s-a văzut la Dacia. Katarina Tanaskovic nu a mai furnizat pase utile și a aruncat dezastruos la poartă. Pe semicercuri s-au dat lupte ca la Verdun.

Galațiul a egalat la 19 în minutul 48,28, dar Dacia s-a încăpățânat să reziste, câștingând cu avantaj minin, 24-25. A contat venirea în atac a Cynthiei Tomescu spre final, care a dat siguranță echipei. Cynthi a reușit un gol spectaculos din întoarcere în minutul 55,30. Tamara Popovic a terminat meciul cu o ultimă paradă salvatoare, la ultima fază.

Rămâne de văzut ce resurse va mai avea Dacia pentru meciul de duminică, cu HC Zalău, care astăzi a stat, după travaliul secătuitor al ultimelor două meciuri.

După etapa 23, Dacia are 24 de puncte, 1 sub SCM Craiova și 2 peste CSM Slatina și 19 pete ultima clasată, Activ Ploiești

La meci au fost prezenți și primarul Mioveniului, Ion Georgescu și Nicolae Tudose, directorul SEdC Mioveni. Gheroghe Tadici, antrenorul Zalăului, a studiat Dacia în repriza secundă și a discutat cu primarul Mioveniului la finalul partidei.

CSM GALAȚI – DACIA MIOVENI 24-25 (8-13) Arbitri: Radu Iliescu / Doru Manea

Galați: Anghel, Micu, Caragea – Andrița 9, Cioaric 7, Vălean 4, Gheorghe 3, Balaban 1, Vizitiu, Marcu, Knezevic, Bokaric, Conache, Corban, Lopătaru, Prescură. Antrenor: Alexandrina Soare.

Mioveni: Popovic, Nanu, Rus – Cîrjan 5, Andrei 5, Toma 4, Banciu 3, Boian 3, Pîrvulescu 2, Tanaskovic 2, Tomescu 1, Onicaș, Lipară, Preduca. Antrenor: Gheorghe Covaciu.

Comentează

Pentru a comenta, te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
MAI MULTE ARTICOLE DESPRE:
Bitpress
ABONEAZĂ-TE LA NEWSLETTER

Abonează-te pentru a primi buletinul de știri prin email. Fără SPAM !