30 Nov 2021 | Vremea în : °C
Bitpress
Dacia Mioveni a ieșit onorabil din meciul cu HC Zalău, ce părea s-o bată rău!

Fără să fi avut meci sâmbătă, handbalistele lui Gheorghe Tadici au avut multe viteze în plus în prima repriză a întâlnirii cu Dacia Mioveni, echipă care venea după două meciuri de obiectiv, în care s-a întrebuințat serios pentru a scoate 6 puncte de aur ce i-au sporit zestrea din Liga Florilor la 24 de puncte. Cine ar fi crezut la începutul acestui campionat nebun, că mica Dacie nu doar că va trece prin Prima Ligă, ci că are șanse reale să și staționeze...

Chiar dacă astăzi a ieșit din meciul cu Zalău pe avarii, Dacia e în stare de funcționare și arată că poate și e bine să fie luată în serios.

Au văzut-o chiar și handbalistele Zalăului în repriza secundă, după ce în primele 30 de minute păreau că le-au înnodat picioarele jucătoarelor lui Gheorghe Covaciu. Am asistat la un frumos recital de handbal în prima repriză, care a surprins apărarea Mioveniului, prin viteză de joc și bogăție de scheme spectaculoase cu finalizări sigure. Gheroghe Tadici și-a biciuit ca de obicei elevele la orice greșeală și a contestat deciziile arbitrilor și când avea 9 goluri avantaj.

Cu o Katarina Tanskovic în una din zilele ei cele mai proaste, care, când nu a greșit pase, a tras la poartă setată pe modul antiaerian, Dacia a avut masiv de decontat pe tabelă, pierzând prima repriză cu scorul de 8 la 17.

Chiar dacă în jumătatea reprizei secunde Gheorghe Covaciu a introdus jucătoare care nu prea prind echipa, Dacia a recuperat 4 goluri din ecart până la final, încheind onorabil și acest meci ce se anunța dezastruos la pauză. 20-25, scor final.

Au contribuit la acest fapt Iulia Andrei care a valorificat cele 4 aruncări de la 7m executate, extrema Andreea Lipară care a fost inspirată astăzi marcând de 4 ori, Alexandra Banciu cu 3 goluri (a ratat și un 7m), Roxana Cîrjan, Geanina Nițu și Mădălina Toma cu câte 2 goluri pe persoană fizică, Norica Pîrvulescu un gol și Katarina Tanaskovic tot un gol, dintr-o aruncare mai mult norocoasă decât bine expediată.

Apărarea a contribuit de aportul celor trei portari, Tamara Popovic și junioara Sara Rus apărând câte o lovitură de osândă, iar Olivia Nanu reușind câteva parade utile.

Dacia nu prea are timp de odihnă, pentru că peste patru zile vine un alt turneu cu trei meciuri aproape imposibile. Va juca la Sf Gheorghe cu Rapid București, CSM Slatina și Minaur Baia Mare.