03 Aug 2021 | Vremea în : °C
Bitpress
Dacia Mioveni vs Activ Prahova Ploiești 26-22. Sau ”Bufnițele, dintâi, turează!”

Turneul cu trei meciuri al Ligii Florilor, ce se derulează la Rm Vâlcea, a debutat astăzi de la ora 10,30, cu întâlnirea dintre două nou promovate, una care ține lanterna roșie în coada clasamentului și alta care pare să fie prima nou promovată, din ultimele cinci campionate, care va reuși să evite retrogradarea.

Activul antrenat de Florin Ciupitu a intrat bine în meciul cu Dacia Mioveni, chiar dacă Dacia (gazda meciului) a marcat primele două goluri prin Norica Pîrvulescu și Katarina Tanaskovic. Șerban, Crețu și Panaite și-au dus echipa în avantaj de două goluri în minutul 6,35, scor 2-4.

Biciuite verbal de pe margine de Florin Ciupitu, Bufnițele prahovene au stat în coasta Daciei, cu intenția de a-i sta în gât la finalul meciului, până în minutul 23, când era 10-10..

Dar, cum se spune, ”Bufnițele, dintâi, turează!”...

După ce și-a luat jocul din ghidaje, echipa lui Gheorghe Covaciu a început să ia avans pe fondul unei apărări atente dublată de parade utile furnizate de Tamara Popovic, care a apărat și un 7m la Șerban în minutul 27.  Inepuizabilele Mădălina Toma, Roxana Cîrjan, Alexandra Banciu au arătat câteva din motivele pentru care Dacia a bătut Gloria Buzău. Cristina Boian a fost atentă pe extrema dreaptă și a reușit să păcălească portarul astăzi. Prima repriză s-a terminat 15-11.

În repriza secundă Dacia a beneficiat de parade bune ale portarilor, Olivia Nanu a apărat două lovituri de la 7m și la o alta bara transversală a ținut cu ea. Chiar dacă a mai avut perioade sterile în atac, Dacia a ținut jocul în mână, Iulia Andrei nu a mai ratat de la 7m (3 din 3), iar apărarea a compensat greșelile din atac. Katarina Tanskovic nu a mai fost în una din zilele ei bune, rămânând cu golul din debutul partidei și cu amintirea unor ratări din poziții bune și a unor pase neinspirate.

Au mai schimbat formula echipei standard junioara Preducă, Lipară și Nițu.

Dacia a ajuns la 7 goluri diferență 23-16, prin Banciu, în minutul 53,38. Pe final, bufnițele s-au reActivat și au redus la 4 goluri diferența cu care a pierdut, încă o dată, în fața Daciei Mioveni.

Gheorghe Covaciu a declarat la final că e mulțumit de rezultat, dar nu și de jocul echipei.

Sâmbătă urmează meciul cu CSM Galați, un meci mult mai greu, în care orgoliul rănit al gălățencelor trebuie tamponat de Dacia, pentru a-și betona barajul ce o va menține în Liga mare.

CS Dacia Mioveni: Alexandra Banciu 6g, Mădălina Toma 6g, Roxana Cîrjan – 5, Iulia Andrei 3, Norica Pîrvulescu 3, Cristina Boian 2, Katarina Tanaskovic 1 gol.

La CS Activ Prahova Ploiești Ana-Maria Șerban a marcat cel mai mult, 8 goluri.

Comentează

Pentru a comenta, te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
MAI MULTE ARTICOLE DESPRE:
Bitpress
ABONEAZĂ-TE LA NEWSLETTER

Abonează-te pentru a primi buletinul de știri prin email. Fără SPAM !