27 Oct 2021 | Vremea în : °C
Bitpress
Fără jucătoare importante în teren, Dacia Mioveni a pierdut meciul cu Minaur Baia Mare

Dacia Mioveni a avut nou meci greu astăzi în cursa infernală propusă de FRH pentru a bifa cu orice preț finalul acestui campionat nebun.

Minaur Baia Mare, una din echipele fanion ale handbalului românesc, ocupanta locului 2 în clasament, a fost un adversar de calibru prea mare, pentru ce a mai rămas din echipa Mioveniului după ultimele etape. Mădălina Toma, cea mai bună jucătoare din echipa Daciei, în opinia mea, și experimentata Alexandra Banciu nu au mai putut juca din cauza unor accidentări din etapa precedentă. E vital să se recupereze, astfel încât la meciurile de baraj să-și poată ajuta din teren colegele de echipă.

În aceste condiții Gheorghe Covaciu a început meciul cu următoarea formulă:

Tamara Popovic, Diana Constantinescu, Iulia Andrei,  junioara Andreea Preducă, Katarina Tanaskovic, Roxana Cîrjan, , Cristina Boian, Anca Onicaș și Cynthia Tomescu la faza de apărare. Pe parcurs au mai intrat Norica Pârvulescu, Geanina Nițu, Andreea Lipară.

În meciul tur, cu lotul valid, Dacia a pierdut cu 26-30, dar a fost în avantaj până în minutul 40, când jucătoarele Mioveniului s-au speriat de perspectiva unei victorii în fața titratului adversar și au început să gafeze.

În aceste condiții, Dacia a ținut astăzi pasul două minute, (2-2), după care, pe fondul unor aruncări la poartă nefericite expediate de Tanaskovic, Diana Constantinescu și junioara Preducă, Minaur a început să ia distanță. 10-6 min 16,30.

Dacia s-a mai apropiat la 3 goluri în minutul 19 prin Iulia Andrei care a valorificat un 7m (3 din 3 astăzi)

Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 17-11.

În repriza secundă Minaur a crescut ecartul la 9 goluri, iar Dacia s-a opus cât a mai putut. S-a încheiat 31-22.

Au marcat pentru Dacia:  Cîrjan 6g, Tanaskovic 4g (8 aruncări), Iulia Andrei 4g (6 aruncări), Constantinescu 2g, Boian 2g (2a),câte 1 gol Nițu(3a), Preducă(2a), Lipară(3a), Pîrvulescu (2a).

La Minaur toate jucătoarele au înscris. Cele mai multe goluri le-a marcat Kovacevic 5 (5a)

Dacia chiar trebuie să se ferească de accidentări, e singurul lucru de care trebuie să aibă grijă. Meciurile care au mai rămas de jucat în Liga Florilor sunt importante din perspectiva experienței care trebuie acumulate, astfel încât să se vadă la meciurile de baraj.

Luni, 31 mai, urmează un nou episod al cursei accelerate spre finalul de campionat. Dacia joacă cu  CS Gloria 2018 Bistrița Năsăud, echipă care se gândește probabil la un meci de orgoliu după pocinogul din meciul tur, când Dacia a învins neașteptat.

ABONEAZĂ-TE LA NEWSLETTER

Abonează-te pentru a primi buletinul de știri prin email. Fără SPAM !