22 Sep 2021 | Vremea în : °C
Bitpress
Handbal: Dacia din Mioveni a obținut a doua victorie la Baraj și parchează în Liga Florilor!

În a doua etapă a barajului de menținere în prima ligă națională de handbal (nu îi mai spunem și de promovare, că nu crede nimeni așa ceva) Dacia Mioveni și-a respectat  statutul unei echipe de Liga Florilor, reușind o victorie la scor în fața CSM Roman, scor 33-16.

În fond nu-și punea nimeni problema câștigătorului, ci doar a scorului la care Dacia va câștiga, așa cum a făcut și SCM Craiova ieri, când a câștigat cu 22 de goluri diferență.

Cum, oltenecele au câștigat meciul care a început la ora 18,30, scor 30-25, ecuația menținerii în Liga Florilor este rezolvată încă de astăzi pentru Dacia și Craiova, iar rezultatul meciului de mâine dintre cele două va conta doar pentru eventualele orgolii locale.

Meciul dintre Dacia Mioveni și CSM Roman a avut rezultat egal pe tabelă doar la 0-0, pentru că Dacia a rulat lejer spre victorie, ca într-o călătorie de plăcere.

Prea tânăra echipă din Roman a făcut ce a putut, atât cât a putut.

Apărarea Daciei a fost un zid prea mare, de care s-a trecut greu, așa încât CSM Roman a reușit  să dea gol doar la 5 faze de atac în prima repriză. A fost, din nou, în zi bună portarul Tamara Popovic.

Prima repriză s-a terminat 16-5.

Nici a doua repriză nu a avut istoric, scorul ducându-se până la final la o diferență de 17 goluri.

Gheorghe Covaciu a a mai menajat jucătoarele titulare, Sara Rus a apărat o lovitură de la 7 metri și lista marcatorilor are diversitate: 6g Roxana Cîrjan, 4g- Mădălina Toma-Carmen Boian-Katarina Tanaskovic, 3g-Andreea Lipară-Anca Onicaș- Iulia Andrei , 2g- Norica Pîrvulescu- Alexandra Banciu- Geanina Nițu.

Au mai jucat astăzi Tamara Popovic, Sara Rus, Olivia Nanu, Cynthia Tomescu, junioara Andreea Preduca, Diana Constantinescu.

Cu această victorie Dacia rămâne în Liga Florilor, își îndeplinește obiectivul și se gândește la următorul.

Conducerea clubului e mulțumită

Bucurie și mândrie în sânul echipei

Primarul Ion Georgescu a venit și la acest meci, pe care l-a urmărit, în sfârșit, fără emoțiile obișnuite, la fel ca directorul SEdC Mioveni, Nicolae Tudose, care ieri nu a mai suportat emoția la jumătatea reprizei secunde și  a ieșit din sală sub imperiul temerii de a nu păți ca în meciul cu CSM Slatina, când Dacia a condus cu patru goluri până în ultimul sfert de oră și a luat bătaie la trei goluri...

Galeria Puriii Veseli a făcut atmosferă chiar și cu efectiv redus, câștigând la fel de lejer înfruntarea galeriilor, pentru că nu a avut adversar și a trecut și ea barajul de promovare în Liga Florilor, anul trecut fiind ratat din cauza nenorocitei pandemii.

În prima etapă de ieri, CS Dacia a învins cu 28-23 pe Corona Brașov, iar CSM Craiova a trecut cu 37 -15 de CSM Roman.

ABONEAZĂ-TE LA NEWSLETTER

Abonează-te pentru a primi buletinul de știri prin email. Fără SPAM !