02 Dec 2021 | Vremea în : °C
Bitpress
Liga 1: CS Mioveni pierde puncte, din nou, pe mâna arbitrilor!

CS Mioveni a făcut un joc bun în meciul de acasă cu Chindia Tîrgoviște, în etapa 8 a Ligii 1, dar nu s-a ales nici măcar cu un punct, deși și-a creat multe faze de gol.

În schimb, Chindia a plecat cu toate cele trei puncte, iar pentru două puncte trebuie să mulțumească arbitrilor, dacă n-a făcut-o, deja...

După golul marcat în minutul 6, la o acțiune personală a lui Papadiuc, târgoviștenii au cedat în mare parte inițiativa și Mioveniul a început cursa pentru egalare. O fază, care nici măcar controversată nu e, s-a produs în minutul 9, când CS Mioveni marchează prin Garutti, dar reușita este anulată pentru un offside semnalizat eronat!

Cristea, în minutul 28 și Rusu  în min 64 au avut ocazii bune, dar portarul Căbuz a apărat. Chindia a mai avut o ocazie mare în minutul 78, când Șerban a scăpat singur cu portarul, l-a driblat dar a țintit plasa laterală a porții, probabil copleșit de mustrări de conștiință pentru golul anulat incorect Mioveniului.

Istoria Ligii 1 va consemna scorul final 0-1, CS Mioveni – Chindia Târgoviște, câinii latră ursul merge...

CS Mioveni rămâne cu 10 puncte și este pe locul 7, deocamdată, pentru că s-a mai jucat un singur meci din etapa 8, UTA Arad – FC Rapid 2-2. FC Argeș joacă acasă, sâmbătă, de la ora 18,00 cu U Craiova 1948.

Se confirmă faptul că CS Mioveni e o echipă greu de învins și va face surprize în campionat, chiar și la case mari.

Alexandru Pelici, antrenor CS Mioveni

„Dacă în alte meciuri am jucat mai slab, în seara aceasta, cel puțin în a doua repriză, am condus ostilitățile. În afară de golul marcat cred că au mai avut o singură ocazie mare. Am sperat până în ultimul moment. Am încercat să schimbăm sistemul de joc, părea că dă roade. Chindia s-a lăsat dominată. Am avut ocazii foarte mari și în seara asta am fi meritat mai mult. Am plătit tribut faptului că nu am fost concentrați la finalizare. E o echipă care poate bate pe oricine. Ne rămâne să ne antrenăm în continuare și mergem la Voluntari să scoatem punct sau puncte”

Arbitri: Horia Gabriel Mladinovici – Ciprian Florin Danşa, Cosmin Vatamanu – Ionuţ Coza

CS MIOVENI: Ducan – Garutti, A. Iacob, Scarlatache – Rădescu, Panait, Dumitriu, Șerbănică – Rusu, Cristea, Buziuc

REZERVE: I. Popescu, Balaur, Burnea, Coșereanu, Dat, Oancea, Sanoh, Toma, Vereș

ANTRENOR: Alexandru Pelici

CHINDIA: Căbuz – Căpușă, Celea, P. Iacob, Dinu – Dulca, Popadiuc – Popa, Șerban, Neguț – Florea

REZERVE: Moldovan, Baxevanos, Cantave, Cherchez, Corbu, Kocic, Rrumbullaku, Șerban

ABONEAZĂ-TE LA NEWSLETTER

Abonează-te pentru a primi buletinul de știri prin email. Fără SPAM !