27 Nov 2021 | Vremea în : °C
Bitpress
Liga Florilor: CS Dacia Mioveni nu a pus probleme campioanei, CSM București

Paradoxal, Dacia a fost gazdă în meciul de astăzi cu CSM București, disputat în Sala Polivalentă din Capitală. Sperăm ca următoarea întâlnire cu Campioana României să se desfășoare în noua Sală a Sporturilor din Mioveni, care va fi gata la mijlocul lunii iulie. În aceeași măsură vrem să vedem o echipă a Daciei Mioveni întărită, care să joace altceva decât am văzut astăzi, într-un meci în care și-a protejat jucătoarele de bază, majoritatea accidentate. Meciul a avut ritm, chiar dacă s-a jucat fără încrâncenare, ambele echipe având obiectivele îndeplinite în acest campionat.

Gheorghe Covaciu a început meciul cu Tamara Popovic, Diana Constantinescu, Iulia Andrei, Norica Pârvulescu, Roxana Cîrjan, Katarina Tanskovic, Cristina Boian, Andreea Lipară, apărare Cynthia Tomescu & Anca Onicaș.

CSM București a tratat serios meciul încă de la început, înscriind cu aceeași lejeritate cu care Dacia rata. Adi Vasile a introdus în teren vedetele valide de joc.

Gheorghe Covaciu a cerut primul timeout, la scorul 1-6 în minutul 7,40. Putea la fel de bine să arunce prosopul, pentru că jucătoarele lui nu au fost astăzi cu gândul în teren, așa cum a și declarat la finalul partidei.

Pe parcursul reprizei au intrat și junioarele Preducă și Porohniuc care au sporit doza de naivitate a fazei de finalizare, întreținută generos și de colegele mai experimentate. S-au opus Iulia Andrei 7m 1-1, Roxana Cîrjan 2-6, 3-8, Diana Constantinescu 4-8, Norica Pârvulescu 5-12 și portarul Tamara Popovic cu câteva intervenții salvatoare.

Îndemnul ” Let's go!” al antrenorului Adi Vasile a fost urmat de campioane, acestea văzându-și liniștite de drumul spre victorie. Dacia a fost în pană de soluții fără team-ul standard. Apărarea masivă a CSM-ului a fost dublată excelent de Denisa Dedu.

Crina Pintea a fost de neoprit și în atac, marcând de 9 ori în acest meci.

În ultimele 10 minute ale reprizei Olivia Nanu a înlocuit-o pe Popovic. Au mai reușit să găsească lovituri cu efect pe tabelă Tanaskovic, 6-15, Constantinescu 7 și 8-15. Repriza s-a încheiat cu scorul 8-17.

În repriza secundă au intrat portarul Sara Rus, Anisa Șerban și Geanina Nițu.

În mod surprinzător (nu și pentru apărarea CSM) Cynthia Tomescu a făcut și faza de atac.

În poarta CSM București Denisa Dedu a fost schimbată cu I Săndulache, care a apărat la fel de bine, inclusiv un 7 m la Anisa Șerban. Pentru că Mioveniul nu a putut da o replică viguroasă, au fost introduse în teren și jucătoare tinere, Frînaru (1g), Stoica (2g), Jipa (2g).

Ecartul campioanei a crescut constant ajungând la17 goluri până la final. S-a terminat 18-35.

Se pot lăuda că au marcat în poarta CSM București: Diana Constantinescu 5g, , Roxana Cîrjan, Anisa Șerban și Iulia Andrei 3g, Andreea Lipară 2g, KatarinaTanskovic, Norica Pîrvulescu și Daria Porohniuc 1g.

Au mai marcat pentru CSM București Martin Berengue 7g, Bazaliu 7g, Klikovac și Omoregie 3g, Smeets, Stoica și Cvijic 2g.

Drumul greu al Daciei spre finalul campionatului continuă mâine cu un nou meci, cu Gloria Bistrița , iar miercuri, ultimul meci al campionatului pentru CS Dacia Mioveni, cu Dunărea Brăila.

Gheorghe Covaciu:

Sunt foarte nemulțumit de echipa mea, poate au fost obosite de la drum, am venit direct de la Mioveni la meci. Probabil fetele sunt mai mult cu gândul la meciurile de baraj, trebuie să evităm accidentările. Din păcate, Roxana Cîrjan s-a accidentat astăzi. Felicit CSM București pentru câștigarea campionatului!

Comentează

Pentru a comenta, te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
MAI MULTE ARTICOLE DESPRE:
Bitpress
ABONEAZĂ-TE LA NEWSLETTER

Abonează-te pentru a primi buletinul de știri prin email. Fără SPAM !