19 Jan 2022 | Vremea în : °C
Bitpress
Liga Florilor: Dacia a fost la un pas să scoată Rapidul de pe șine, la Mioveni!

Venit la Mioveni din poziția de lider al Campionatului, Rapidul a arătat ca un autentic tren românesc, pentru că a scârțâit din toate încheieturile, cu tot cu vagoanele prețioase de import și chiar era cât pe ce să sară de pe șine, la impactul cu micuța Dacia, oprită cu greu de bariera trasă abil de arbitrii la trecerea la nivel cu calea ferată.

În mod cu totul surprinzător, Dacia a fost formația care a condus ostilitățile în teren, reușind un joc care a pus probleme enorme echipei antrenate de selecționerul Spaniei, Carlos Viver.

S-a văzut mâna antrenorului Goran Kurtes, cel care a adăugat mai multă diversitate în schemele de joc ale Daciei și a reușit să motiveze, împreună cu secundul Gheorghe Daniel, o echipă greu încercată în acest debut de campionat.

Scorul a fost deschis de Rapid, prin Sorina Tîrcă, în secunda 45, dar au urmat mai multe minute în care ambele formații au ratat finalizările, Alexandra Georgescu reușind egalarea abia în minutul 4,22. Rapidul a stat la avantaj de un gol, până în minutul 7,25, 3-4 (Carlos Jose). Spârnelul Mădălina Toma, golgeterul meciului, cu 10 goluri înscrise, a dat semnalul revenirii Daciei la cârma jocului în minutul 8 (4-4). Dacia a crescut până la 3 goluri diferență în minutul 14 (8-5), Rapid a recuperat, egalând în mai multe rânduri. Portarii Mădălina Ion și Andreea Polocoșer (a apărat 2 lovituri de la 7 metri și una a respins-o, dar a luat gol la recuperare) au fost în zi bună, parând aruncări în situații dificile.

Patricia Vizitiu a intrat la Dacia spre sfârșitul primei reprize, semnând și un gol în minutul 28,11 (12-11).

Dacia știe să gestioneze sfârșitul primelor reprize și sperăm ca într-un viitor cât mai apropiat să reușească și gestionarea favorabilă a sfârșiturilor de meci. Mădălina Toma a pecetluit scorul pauzei, 13-11.

Repriza secundă a menținut suspansul la cote înalte, pentru că Dacia nu a cedat lupta și a reușit să stea în fața Rapidului, chiar dacă a fost victima unui arbitraj tendențios, fapt ce l-a enervat teribil pe, altfel jovialul, Goran Kurtes. Chiar și așa, Dacia făcea 22-20 prin Lisewska în minutul 45.

Carlos a redus la un gol diferența, 22-21, și, din 7m, Trifan a egalat. Totuși, Dacia a avut o oportunitate bună de a tranșa meciul, pentru că Dragomir și Carlos de la Rapid au fost eliminate în minutul 50, dar acest avantaj nu a fost fructificat. Viver a cerut un time out, la 25-25, după care Rapidul a intrat bine în meci, iar Banciu a greșit o pasă în atac, Boian a luat bara la țintă din poziție excelentă și s-a făcut 25-27. Opoziția Mădălinei Ion în două faze succesive a adus Dacia la 26-27, iar un 7m a bifat ultiml gol al Rapidului în acest meci, 26-28 (Trifan) min 55.. Lisevska a făcut 27-28 cu o aruncare în forță de la 9m. Arbitrii au continuat să împingă la vagoanele Rapidului, iar Goran Kurtes a luat 2 minute eliminare, care s-au transferat la Boian, scoasă din joc. Mădălina Ion a mai parat trei aruncări, ca răzbunare, dar atacul a pierdut ușor mingea în trei faze succesive și meciul s-a terminat cu o înfrângere nemeritată pentru Mioveni și o victorie nemeritată a Rapidului.

Frustrarea a fost mare în tabăra Daciei. Mădălina Ion, Raluca Nicolae au plâns, după ce munca imensă din teren a rămas fără nici un punct în acest meci.

Declarații Patricia Vizitiu

Declarații, Constantin Ciobanu, director sportiv CS Dacia Mioveni 2012

Declarații Carlos Viver, antrenor CS Rapid București

DACIA MIOVENI – RAPID BUCUREȘTI 27-28 (13-11) Arbitri: Mihai Pîrvu / Mihai Potîrniche

Mioveni: Popovici, Polocoșer, Ion – Toma 10, Vizitiu 4, Georgescu 3, Lisewska 3, Șt. Lazăr 3, Boian 3, Cîrjan 1, Ivan, Banciu, Tomescu, Nicolae. Antrenor: Goran Kurtes.

Rapid: Ciucă, Foggea – Carlos 8, Trifan 5, Fernandez 3, Constantinescu 3, Tîrcă 3, Dragomir 2, L. Popa 2, Hernandez 1, Badea 1, Lefter, M. Ilie, Chiricuță. Antrenor: Carlos Viver.

Comentează

Pentru a comenta, te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
MAI MULTE ARTICOLE DESPRE:
Bitpress
ABONEAZĂ-TE LA NEWSLETTER

Abonează-te pentru a primi buletinul de știri prin email. Fără SPAM !