26 Jan 2022 | Vremea în : °C
Bitpress
Liga Florilor: Dacia Mioveni a pierdut, dar a dat emoții SCM-ului vâlcean

Dacia Mioveni a pierdut la SCM Rm Vâlcea, 25-20, dar într-un mod onorabil, ținând cont de valoarea echipei vâlcene.

Goran Kurtes a folosit toate jucătoarele, inclusiv junioarele, dar chiar și așa a reușit să pună probleme serioase fostei echipe, care, fără aportul decisiv al jucătoarelor de top, ar fi putut avea o surpriză neașteptată de la Dacia.

După meciul foarte bun cu liderul, Rapid București, pierdut la limită, echipa Mioveniului a reușit și astăzi să atragă atenția. În mod clar, Bent Dahl nu poate fi mulțumit de jocul elevelor sale din această seară, care au scăpat de câteva ori meciul din mână.

Jocul a început cu ratări la ambele porți, până în minutul 1,30, când Florica a deschis scorul. Lisewska a egalat la faza următoare. Judith Vizuete a revenit în centru după absența din ultimele etape. S-a mers cap la cap, până în minutul 6,  când Mădălina Toma a marcat pentru 4-3.

S-a văzut de la început că replierea lentă în apărare e călcâiul lui Ahile pentru Dacia. Mult mai rapide, jucătoarele Vâlcei au reușit multe goluri datorită vitezei cu care au repus mingea în joc, reușind atacuri și contraatacuri fulgerătoare. 6-3 min 8.
Superioritatea în teren, după eliminări ale adversarilor, a precipitat din nou atacurile Daciei, ratându-se pase simple, în prea multe situații.
Totuși, după ce Lazăr dă tare în vinclu și face 6-5, iar Georgescu ratează șansa egalării în superioritate în min 13, nemulțumit de gafele repetate ale echipei sale, Bent Dahl cere timeout. La reluare, Georgescu reușește totuși egalarea, 6-6 min 14.
Neobosita Glibko, face 7-6. A.Georgescu obține 7m, M.Toma face 7-7, min 15,30. Vizuete iese 2min, Glibko, 8-7 din 7m. Lazăr aruncă și ratează, Bucur, nu. 9-7 (min 17)
Boian nimerește poarta din extrema stângă, 9-8. Apar în joc Geanina Nițu, Cîrjan și Patricia Vizitiu. Bucur o dă în bară. Min 18,40.
Patricia Vizitiu încearcă o aruncare pe jos, dar portarul respinge. Lisewska rupe ațele porții, 9-9, după careVâlcea ajunge, din nou, mult mai repede la semicercul Daciei decât apărarea și Elghaoui face 10-9. M.Toma egalează în min 22.

Fază frumoasă făcută de Pati rezultă un 7m. Mădălina Toma înscrie ultimul gol al primei reprize pentru Dacia, în minutul 23.11-11

Glibko e de neoprit 12-11 și tot ea ratează pasa la următorul atac. Lisewka ratează pasa, Liscevic 13-11. Dacia ratează bune oportunitati de a marca. Mădălina Ion o înlocuiește pe Polocoșer și apără la Glibko, dar recuperează Elghaoui, 14-11, min 28. Georgescu ratează aruncarea. M. Ion apără o aruncare de la semicerc! Bucur, 15-18. O pasă neglijentă în atac face ca repriza să se încheie 16-11, prin golul înscris de Liscevic. 7 minute de neatenție au stricat o repriză bună a Daciei.

Repriza secundă începe cu Raluca Nicolae pe extremă stg și Banciu în centru. Tot vâlcencele marchează, 17-11. Boian ratează din postul ei. Junioara Porohniuc are pribilegiul de a juca în acest meci. 17-12 prin Raluca Nicolae, care dă primul gol al Daciei în repriza secundă, în minutul 33. 19-12.

Vizuete face 19-13 min 34. Georgescu arunca slab și un nou gol la faza 2, Nikolic 21-13. Pasă ratată, apărarea Daciei se repliază la fel de greu. 22-13 și pare că Dacia va ieși total în decor.

Time out Goran Kurtes. Raluca Nicolae 22-14. Apare C Tomescu în apărare. Bâlbe de ambele părți, dar Dacia reduce diferența, 23-14. 23-15, Lisewska, min 41.

Mădălina Ion apără în două faze consecutive și ține scorul. Porohniuc marchează de la centrul semicercului 23-16. 7m pentru Vâlcea, Glibko 24-16.

Urmează 7 minute fără gol pentru SCM!

Vizuete obține o eliminare la Vâlcea, iar Banciu un 7m. M. Toma, bară-gol 24-17. Fentă frumoasă Lisewka, 24-18 min 45. Recuperare M Toma în apărare și Banciu ia o fază pe cont propriu, 24-19, min 46,30.

Mădălina Ion e atentă și scoate o nouă minge. Cîrjan – Vizuete, 24-20 min 48. Cîrjan, 7m. Toma 24-21 min 49.  Extr stg Levchenko,  25-21. M. Toma, 25-22 min 50. Recuperare și Toma , liberă pe contră, 25-23.

Dahl se enervează și cere time-out în min 51.

Liscevic 26-23. Pasă greșită Dacia, 27-23. R. Nicolae ratează o boltă, Levchenko face 28-23.Cîrjan reușește să arunce din cleștii apărării, 28-24, min 54. M. Ion respinge la aruncarea lui Bucur, dar apărarea nu recuperează. 29-24, Liscevic. 30-24 după un contratac pierdut ucopilărește de Dacia.

Banciu reduce diferența finală la 5 goluri, 30-25. Vizuete și Porohniuc sunt eliminate, 2min. Mădălina Ion apără la ultimul atac vâlcean.

Meciul se încheie cu o ultimă secundă pusă de arbitrii la dispoziția Daciei pentru a arunca la poartă de la mare distanță prin zidul vâlcean. S Lisewska face formalitatea ratării finale.

Pentru Dacia urmează în etapa 9, un meci cu miză adevărată, în Sala Sporturilor din Mioveni, unde fostul antrenor Gheorghe Covaciu va juca, până la urmă primul meci oficial în această sală, dar din poziția de adversar, ca antrenor al CSM Deva.
Deva a reușit în această etapă să se bată de la egal la egal cu CSM Slatina, pierzând la limită, după o primă repriză sfârșită egal, 12-12. Scor final, 21-22 și se anunță un meci cu scântei la Mioveni.

Declarații Mădălina Toma

Antrenorul Bent Dahl:
”Cele trei puncte au fost cele mai importante azi, am câștigat la 5 goluri diferență, dar trebuia să câștigăm la 15. Am avut anumite momente în meci când puteam face lejer diferența, dar din nou echipa a căzut și am făcut multe greșeli individuale stupide, nu sunt deloc încântat, chiar am fost furios. Atunci când am discutat cu ele, imediat și-au revenit, aș fi îngrijorat doar dacă ele nu m-ar asculta. Jucătoarele trebuie să învețe că nu trebuie să folosesc de fiecare data time-out-ul pentru a-și reveni. Mioveni a jucat bine, dar noi ne-am făcut singuri meciul greu, trebuia să câștigăm ușor la o diferență de peste 10 goluri” a spus tehnicianul norvegian.

Comentează

Pentru a comenta, te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
MAI MULTE ARTICOLE DESPRE:
Bitpress
ABONEAZĂ-TE LA NEWSLETTER

Abonează-te pentru a primi buletinul de știri prin email. Fără SPAM !