02 Dec 2021 | Vremea în : °C
Bitpress
Liga Florilor: Dacia Mioveni amână pentru etapa a V-a câștigarea primelor puncte

Dacia Mioveni a început surprinzător de bine meciul din deplasare cu Minaur Baia Mare, dar nu a fost suficient pentru a produce o minune prin care să obțină vreun punct de la galonata echipă băimăreană.

După ce a deschis scorul prin Judith Vizuete, Minaur a marcat de două ori, dar Ștefania Lazăr a înscris trei goluri unul după altul, iar Mădălina Toma a dus Dacia la două goluri avans, în minutul 10, 3-5. Minaur a ratat 5 aruncări la poartă, dintre care una din 7m, prin Fujita Asuka, în minutul 6,30.

Dacia și-a păstrat avansul de două goluri, până în minutul 15, scor 6-8., fiind egalată la 11,  în minutul 21.

Deși Dacia a ripostat energic, repriza s-a încheiat cu 3 goluri avans pentru Minaur (17-14).

Repriza secundă, călcâiul lui Ahile pentru Dacia în prea multe meciuri, a avut nevoie de 8 minute pentru ca echipa Mioveniului, orfelină de antrenor principal până la 1 octombrie, să marcheze, interval în care Minaur, nemiloasă ca miticul minotaur, a înscris de 5 ori. Silvia Lisewska a ratat un 7m în cele opt minute de coșmar.

Primul gol al Daciei în repriza secundă avea să vină, așadar, în minutul 38, prin Mădălina Toma, scor 22-15. Diferența de 7 goluri  s-a consemnat și la sfârșitul meciului, încheiat 30-23, deși Minaur a condus și cu 9 goluri avans, 27-18 min 47.

Marcatori Dacia Mioveni:

5g: Judith Vizuete

4g: Ștefania Lazăr, Silvia Lisewska,

3g: Mădălina Toma, Genaina Nițu,

2g: Roxana Cîrjan

1gol Raluca Nicolae, Cristina Boian, Andreea Polocoșer, Irina Ivan, alexandra Georgescu

Urmează o pauză competițională până în data de 16 octombrie, când Dacia va lua primele puncte ale actualei ediții de campionat, în meciul de acasă, cu Știința București...

Noul antrenor al Daciei, Goran Kurtes, are două săptămâni la dispoziție să scoată ceva mai bun din lotul actual.

Comentează

Pentru a comenta, te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
MAI MULTE ARTICOLE DESPRE:
Bitpress
ABONEAZĂ-TE LA NEWSLETTER

Abonează-te pentru a primi buletinul de știri prin email. Fără SPAM !