25 Jan 2022 | Vremea în : °C
Bitpress
Liga Florilor: Dacia Mioveni câștigă, la 13 goluri diferență, derby-ul cu CSM Deva

Soarele a răsărit astăzi pentru Dacia la Sala Sporturilor din Mioveni, iar ghinionul din meciul cu liderul Rapid, pierdut la limită în anteriorul meci de acasă, a fost dat uitării.

Fostul antrenor al Daciei, Gheorghe Covaciu, s-a întors în calitate de adversar la Mioveni, sperând să obțină punct sau puncte pentru CSM Deva, nou promovata la care s-a dus să dea o mână de ajutor, după plecarea de la Mioveni.

Pornind de la premisa că Gheorghe Covaciu cunoaște echipa Mioveniului, Goran Kurtes și Daniel Gheorghe au schimbat comenzile Daciei, astfel încât au surprins strategic tactica recomandată de antrenor jucătoarelor Devei.

După declarațiile de la finalul meciului a rezultat că Gheorghe Covaciu a fost mai degrabă surprins de propriile jucătoare, care nu au aplicat nimic din tactica exersată pentru acest meci, reușind să îi ofere ”cel mai slab meci din cariera de antrenor”.

De data asta, Dacia a arătat ca o echipă cu experiență de  Liga Florilor în fața unei nou promovate, începând meciul în forță și arătând că a studiat schemele adversarului, blocând atacurile Devei vreme de peste 10 minute, până să ia primul gol. Între timp Lazăr, Vizuete, Toma și Lisewska de două ori, făcuseră pe tabelă  5-0.

Portarul  Mădălina Ion a completat prestația bună a apărării Daciei, respingând multe aruncări pe parcursul întâlnirii.

Scorul pauzei a anunțat victoria detașată de la final. Prima repriză s-a terminat 15-6.

La reluare, chiar dacă Dacia a făcut unele schimbări, a continuat să crească dieferența pe tabela de marcaj, rulând lejer, ca într-o călătorie de plăcere, spre victoria finală.

Jocul a fost destul de curat, în ciuda mizei, au fost puține eliminări de 2 minute,3 la Dacia și 2 la Deva.

Chiar dacă au mai fost și erori, jocul Daciei a arătat bine, oferind faze cu finalizări spectaculoase. De cealaltă parte, părea că ”la omul sărac, nici mingea nu trage”: pase ratate, aruncări pe lângă poartă sau respinse de portar.

S-a terminat 27-14 și echipa Mioveniului a avut cu adevărat o victorie de 6 puncte, pentru că atât a reuțit să acumuleze în cele 9 etape ale campionatului. Pare puțin, dar Dacia și-a bifat victoriile strict necesare și arată ca o echipă care va avea multe de spus la reluarea Ligii, în ianuarie 2022.

Până atunci, urmează un cantonament care are scopul de a calibra angrenajul Daciei pe îndârjirea sârbească, atât de eficientă în lumea sportului.

Au marcat pentru Dacia: M Toma 8g, C Lazăr (5g),  R Nicolae, Lisewska ( 3g), Vizuete, Georgescu, I Ivan, Boian (2g)