02 Dec 2021 | Vremea în : °C
Bitpress
Liga Florilor: Gloria Bistrița s-a răzbunat pe Dacia Mioveni, după înfrângerea surprinzătoare din returul campionatului trecut

Dacia din Mioveni a ars degeaba benzina până la Bistrița, unde Gloria locală a învins-o la scor de neprezentare.

Cu toate acestea, echipa antrenată vreme de trei săptămâni de Goran Kurtes a pus probleme gazdelor în prima repriză, fiind în ușor avantaj 10 minute, până la 4-4 și rămânând în coasta Gloriei până în minutul 20, scor 9-8, gol Ștefania Lazăr.

Dacia a început să piardă benzină pe traseu, după ce a încasat trei goluri la foc automat, fără să înscrie vreunul.

Prima repriză s-a încheiat 15-12.

În debutul reprizei secunde, Sylwia Lisewska a ratat o aruncare de la 7m dar a reușit pe recuperare să-și repare greșeala. Dacia s-a apropiat la două goluri, în minutul 34 (19-17) și a rezistat la această diferență până în minutul 41 (21-19), după care i s-au înmuiat planetarele. Atacul nu a mai mers, aruncările de la distanță au fost respinse ușor de portar, iar angajările decisive la semicerc au lipsit, în timp ce apărarea a fost un șvaițer cu găuri generoase.

Bistricencele s-au răzbunat pentru înfrângerea din returul campionatului trecut, meci care l-a adus pe Kim Rasmunsen pe banca tehnică, terminând jocul la 10 goluri diferență, scor final, 31-21.

Nu trebuie să uităm că Gloria Bistrița este o echipă galonată, cu jucătoare valoroase, iar Dacia mai are nevoie de timp pentru a-și roda și omogeniza această echipă, care are potențial, dar care a suferit schimbări, atât în lot, cât și pe banca tehnică. În etapa următoare Dacia are meci acasă cu Rapid București, încă o partidă foarte grea. Rapidul a bătut în etapa 5 Dunărea la Brăila 29-30 și mâine joacă acasă cu CSM Slatina, meci care e foarte probabil să-i aducă 3 puncte și să o propulseze pe primul loc în clasament, la două puncte peste Gloria Buzău și CSM București, care au făcut egal în această etapă.

Declarații Roxana Cîrjan

Declarații Goran Kurtes

Sursa foto - video CS Gloria Bistrița - Năsăud
GLORIA BISTRIȚA-NĂSĂUD – DACIA MIOVENI 31-21 (15-12) Arbitri: Claudiu Gorina / Florin Melencu

Gloria Bistrița: Măzăreanu, Salamakha – Iuganu 5, Kovacevic 4, Rodriguez 4, Barbosa 4, Chintoan 3, Dincă 3,  Seraficeanu 3, Schmelzer 1, Ardean Elisei 1, Lazăr 1, Rațiu 1, Moisă 1. Antrenor: Kim Rasmussen.

Dacia Mioveni: Polocoșer – Lazăr 4, Lisewska 4, Cîrjan 3, Georgescu 3, Banciu 2, Nicolae 2, Toma 1, Nițu 1, Vizitiu 1, Porohniuc, Tomescu, Boian. Antrenor: Goran Kurtes.

Celelate meciuri din etapa a VI-a:

• SCM GLORIA BUZĂU – CSM BUCUREȘTI 22-22 (10-9)
  • RAPID BUCUREȘTI – CSM SLATINA (sâmbătă, ora 13.30, arbitri Sebastian Mârza / Cristian Nedelea)
  • SCM RÂMNICU VÂLCEA – DUNĂREA BRĂILA (sâmbătă, ora 15.30, TVR 1, arbitri Ionuț Cazan / Gesur Suliman)
  • SCM CRAIOVA  – MINAUR BAIA MARE (sâmbătă, ora 17.30, arbitri Alexandru Constantin / Laszlo Gal)
  • CSU ȘTIINȚA BUCUREȘTI – HC ZALĂU (duminică, ora 12, arbitri Mihai Ciutacu / Alin Stamatoiu)

Comentează

Pentru a comenta, te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi
MAI MULTE ARTICOLE DESPRE:
Bitpress
ABONEAZĂ-TE LA NEWSLETTER

Abonează-te pentru a primi buletinul de știri prin email. Fără SPAM !